Повернутися до звичайного режиму

Методичний вплив на формування іміджу сільської бібліотеки

Імідж – це загальне уявлення про бібліотеку і залежить воно від щоденної праці та формується впродовж багатьох років. Одним із основних завдань бібліотечних закладів нашого району стало формування іміджу бібліотеки, як закладу, що забезпечує доступ на місцевому рівні до найрізноманітніших знань, задовольняючи запити окремих громадян і громади в цілому.

Ми розуміємо, що ефективність функціонування сільської бібліотеки, створення позитивного іміджу книгозбірні багато в чому залежить від кваліфікації кадрів, і тому професійному навчанню бібліотечних працівників приділяємо багато уваги. У системі підвищення кваліфікації подовжують активно використовуватися традиційні форми: семінари, практикуми, методичні дні, модернізовані та наповнені новим змістом. Найбільш пізнавальними були такі семінари: «Шляхи формування позитивного іміджу сільської бібліотеки», «Бібліотека і формування правової культури», «Сільська бібліотека в умовах розвитку інформаційного суспільства». Щорічно, спільно з районним відділом освіти, проводяться семінарські заняття для шкільних бібліотечних працівників району.

/Files/images/metodist/семінар.JPG /Files/images/metodist/шкільні.jpg

Нового змісту набули заняття-практикуми. Під час проведення семінару-практикуму «Організація та методика бібліографічної роботи в бібліотеці» для бібліотечних працівників проведено бліц-турнір з основ бібліотечно-бібліографічних знань. А на занятті-практикумі на тему: «Творчий підхід до складання планів роботи» відбувся майстер-клас «Практичні поради для оптимального використання Інтернету».

/Files/images/metodist/практик.JPG

/Files/images/metodist/DSC_0992.JPG














Щомісячно організовуються методичні дні. В ході їх проведення використовуються такі нові форми роботи як години корисних порад, години професійного спілкування, уроки фахівця «Поради досвідчених бібліотекарів», інформаційно-методичні панорами «Про що пишуть професійні видання», огляди фахової періодики «Нове в бібліотечній практиці». «Діловий кейс бібліотекаря» – під такою рубрикою відбувається ознайомлення бібліотечних працівників району з новими нормативно-правовими та методико-бібліографічними матеріалами. «В папку професіоналу» – це забезпечення бібліотечних працівників новими методичними матеріалами, які розробляє районна бібліотека.

/Files/images/metodist/зал.jpg

Користуючись традиційною системою методичної роботи, ми шукаємо нові форми навчання. Особливою популярністю користуються майстер-класи (передача теоретичних та практичних знань): «Бібліографія – орієнтир у світі літератури», «Клуби за інтересами – активна форма спілкування користувачів та популяризації літератури», «Гурток ляльки та книги – центр формування читацької культури юних користувачів», «Виставкова робота бібліотеки» та інші.

Імідж кожної бібліотеки створюється її кадрами, головними якостями яких повинні бути не тільки професіоналізм та інтелект, але і працелюбство, красномовство, винахідливість, невпинний пошук нових ідей тощо. Цьому сприяють дні творчої ініціативи «Я пропоную свій досвід», які відбулися на базі бібліотек-філій сіл Боратин, Боголюби, Шепель, Липини, Г.Полонка. В програмі такого Дня передбачається знайомство з соціально-економічним розвитком села (для чого обов’язково запрошуємо до виступу сільського голову), з досвідом роботи бібліотеки-філії знайомить бібліотекар, далі - консультації та виступи працівників районної бібліотеки, творчі дискусії, на яких обговорюються проблемні питання.

/Files/images/metodist/Торчин.JPG /Files/images/metodist/комп.JPG


Пошук нових підходів до методичної діяльності, потреба в осмисленні та аналізі того, що відбувається, необхідність у формуванні нової професійної свідомості бібліотекаря ХХІ століття зорієнтували нас на створення зональної виїзної творчої лабораторії «Сільська бібліотека в дзеркалі часу». Початком її діяльності були зональні групові виїзди, або їх ще можна назвати бібліотечні візити під назвою «Вчимося у колег» та «Вивчаємо досвід кращих». Бібліотеки району поділені на 5 зон, по 7-8 бібліотек в кожній. Базовими визначені сільські бібліотеки, які мають значний досвід роботи з певного напрямку. Так, Заборольська сільська бібліотека – по роботі клубів за інтересами, бібліотека с. Лище – краєзнавча діяльність, бібліотека с. Липини – можливості використання Інтернету для задоволення читацьких запитів та професійних потреб, бібліотека с. Г.Полонка – по роботі з юнацтвом, Торчинська селищна бібліотека для дітей – форми та методи роботи з користувачами-дітьми.

/Files/images/metodist/шлях.JPG

Можливості цих форм навчання дуже великі. Вони дозволяють фантазувати, вносити нове в методику їх проведення.

У сучасному суспільстві позначеному бурхливим розвитком, не можна уникати нових викликів, їх треба приймати іактивно йти вперед. Тому особливе місце в системі навчання бібліотекарів займають процеси опанування сучасними інформаційними технологіями. Для бібліотечних працівників району в центральній районній бібліотеці проведено: заняття-практикум «Основи роботи на ПК» та майстер-класи.

Вагомим і надзвичайно впливовим елементом методичної роботи є безпосереднє спілкування з фахівцями бібліотек, вивчення і аналізування стану їхньої роботи на місцях. Щорічно здійснюється понад 50 виїздів в сільські філії, з яких 8 - комплексних.

Дуже позитивну роль у системі методичного забезпечення відіграє тісна співпраця з обласними бібліотеками, участь в обласних семінарах, практикумах, тренінгах. Хорошого досвіду набули і окремі бібліотечні працівники, а саме теоретичних та практичних знань по написанню проектів в семінарі-навчанні, яке відбулося в м. Красностав Республіки Польща. В результаті чого між Луцькою центральною районною бібліотекою і Повітовою Публічною бібліотекою м. Красностав був укладений договір про партнерство в проекті «Створення пакету комплементарних транскордонних проектів для культурних установ: Красноставського повіту і Луцького району».

Невід’ємною частиною системи підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців є участь в обласних конкурсах та проведення районних конкурсів. Проведено конкурс краєзнавчих досліджень бібліотечних працівників району «Мого села історія жива», який проходив в два етапи. І етап мав назву «Історична спадщина села в світлинах та спогадах односельчан», а ІІ етап «Війна пройшла крізь їхні долі». Результатами таких досліджень стали матеріали, в багатьох філіях – поліграфічно оформлені, які суттєво доповнили краєзнавчі виставки кожної бібліотеки. Сьогодні вони активно використовуються вчителями-істориками при проведенні уроків, засідань районних освітянських методичних об’єднань, при підготовці до конкурсів «Вчитель року», «Творчі сходинки», що також піднімає авторитет сільської бібліотеки та створює її позитивний імідж.

Проведення такого комплексу заходів підвищення кваліфікації допомагає бібліотечним працівникам розвивати творчу активність, гнучкість та нестандартність мислення, бачити перспективу розвитку бібліотек та визначати стратегію їх подальшого розвитку.

Вся методична робота ЦБС спрямована на те, щоб кожна бібліотека-філія району мала „своє обличчя”, будувала свою роботу, орієнтуючись на специфіку конкретного населеного пункту, стала справжнім центром дозвілля та спілкування, знайшла шлях до кожного читача, підвищила свій престиж та імідж.

Провідний методист Луцької РЦБС Наталія Харчук
Кiлькiсть переглядiв: 2783

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.