Іван Чернецький

/Files/images/pismenniki/Изображение 008.jpg

Народився 23 грудня 1935 року в селі Злоєць на Холмщині.

У 1942-1943 роках родина Чернецьких зазнала гонінь від німецької окупаційної влади, а в лютому 1943 від рук польських шовіністів загинув батько майбутнього письменника.

У 9-річному віці Іван Чернецький помандрував аж на Херсонщину, куди було переселено сім’ю. Там, у селі Біляївка, пішов до першого класу. 1946 року на Східній Україні розпочався голод. Залишивши на Херсонщині могили діда Павла і бабці Олени, Чернецькі переїхали на Волинь.

Спочатку мешкали у Воротневі, потім у Рованцях, що поблизу Луцька. Середню освіту Іван Чернецький здобував у Луцькій школі №1, а вищу – на історико-філологічному факультеті Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки, де відвідував літературну студію.

По закінченні інституту поїхав за направленням у Старокозацький район на Одещині – працював вчителем історії та географії у селах Чистоводному та Підгірному. Повернувся на Волинь, вчителював у селі Печихвости Горохівського району, викладав історію.

У 1964 році залишив педагогічну працю й перейшов на роботу у Волинський краєзнавчий музей. Наступного року вдома у Івана Чернецького кадебісти влаштували обшук, вилучили з десяток віршів. А через декілька днів збори парторганізації управління культури за вірші «Заздрість», «До питання про культ», «Смерть персонального пенсіонера» одноголосно виключили його з партії. Пізніше Іван Чернецький працював у Луцькій міській раді, обирався депутатом міської ради першого демократичного скликання, брав участь у створенні обласної організації Товариства книголюбів, яку очолював 20 років.

Перші вірші Івана Чернецького були надруковані ще 1957 року на сторінках газет, а потім у літературному альманасі «Волинь» та у колективній збірці «Яблуневий цвіт». Дебютував поет книжкою «Заручини» (1969), що побачила світ у видавництві «Каменяр». Загалом у його творчому доробку п’ятнадцять книжок поезії та прози, з них шість – для дітей.

Член Національної спілки письменників України з 1981 року. Лауреат обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського (2000). Окремі твори перекладені російською, білоруською, польською мовами.

Сергій Лис

Література:

/Files/images/pismenniki/Черн 4.jpg

Чернецький І. Двоколос: поезії / Іван Чернецький. - Львів: Каменір, 1980. - 79 с.
Любов до рідної землі, дружба між людьми, праця в імя майбутнього, велике, чисте кохання - мотиви, що характеризують збірку. Вірші відзначаються різноманітністю тем, глибоким їх вирішенням, ліричним звучанням.

/Files/images/pismenniki/Черн 5.jpg

Чернецький І. Допишу завтра… : проза / Іван Чернецький. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2004. – 80 с.
Оповідання з нашого суворого життя-буття, документальні новелети з життя колег по перу та відомих митців Волині, а то й цікаві щоденникові записи - ось основа книжки, одинадцятої в його творчому доробку.
/Files/images/pismenniki/Черн 7.jpg

Чернецький І. Зірниці : поезії / Іван Чернецький. – Львів : Каменяр, 1985. – 70 с.
Збірка творів відзначається тематичною багатоплановістю і жанровою розмаїтістю. Використовуючи жанри сонета, балади, медитації, ліричної мініатюри, автор оспівує сьогоднішній день Волині, роздумує над її минулим, привертає увагу читачів своїм умінням побачити в життєвих явищах найбільш важливе, актуальне і значуще.
/Files/images/pismenniki/Черн 8.jpg

Чернецький І.І. Літа: поезії / Іван Чернецький. – Луцьк : Надстир’я, 2005. – 241 с.
Вибрані поезії із попередніх збірок автора "Заручини", "Двоколос", "Зірниці", "Переклик", "Сльоза". В розділі "Останнє" - вірші, написані поетом в останні літа.
/Files/images/pismenniki/Черн 6.jpg
Чернецький І. Переклик: поезії / Іван Чернецький. - Луцьк: Радянський письменник, 1988. - 86 с.
Лейтмотив збірки - філософське осмислення історії рідного краю, здобутків нашого народу, соціальних змін останніх десятиріч. Поет оспівує теплоту людських стосунків, утверджує в художньому слові високі моральні якості трударів-сучасників.
/Files/images/pismenniki/Изображение 005.jpg

Чернецький І.І. Подорожник: поезії / Іван Чернецький. - Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2010. - 88 с.
У книжці поезій та перекладів відомий письменник Іван Чернецький не зраджує своїх поетичних інтонацій - постає проникливо чуттєвим ліриком і водночас іронічно-насмішкуватим аналітиком життя, аналітиком національного й громадянського начал у нашому повсякденні, у людському єстві українця. Його поезія щира, беззахисно відверта, високохудожня і правдива.

/Files/images/pismenniki/черн 1.jpg

Чернецький І. Сліди на снігу / Іван Чернецький. – Луцьк : Твердиня, 2008. – 60 с.
Чи був Еріх Марія Ремарк в Луцьку? На чому їздили члени ЦК? Який з Бориса Олійника воротар? Чи комфортно спати на більярдному столі? ким насправді був Микита Хрущов? Чи курив Валерій Маренич марихуану? На ці та інші питання читач отримає відповіді, іноді парадоксальні, у новій (веселій, іронічній, печальній. мудрій) книжці відомого українського письменника з Волині Івана Чернецького.

/Files/images/pismenniki/Черн 3.jpg

Чернецький І. Сльоза : поезії / Іван Чернецький. – Луцьк : Вежа, 1997. – 64 с.
Скупа чоловіча сльоза. З великого болю чи від безвимірного щастя? Спробуй визначити. Окремий розділ збірки складають речі з молодості. Як спогади. А спогади завжди - сумовиті. Аж до сльози.
Кiлькiсть переглядiв: 1531

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.